Dust in the Groove/Poschiavo/umělecká residence

Nejkrásnější je to bezčasí!

Když se vrátím do Čech z delšího pobytu za hranicemi, snažím se co nejdéle protahovat vnitřní pocit bezčasí a svobody. Pocit, že vše mám ve svých rukách. Vracím se pak k němu zpět, dokud úplně nevyprchá. Naštěstí se mi v posledních letech často daří zažívat volnost i ve svém všedním životě. Jak osobním, tak uměleckém. Je skvělé, že (skoro) všechno máme ve svých rukách.

Nejkrásnější je to bezčasí!

Klid!

Prázdno v hlavě!

Žití tady a teď!

Dokonce mě začalo bavit vařit, i když doma mi to připadá jako úmorná ztráta času, při které se většinou ještě vystresuji…

Soustředění se na to, co dělám!

Překonávání pohodlí! Protože mnoho krásných a inspirativních věcí přichází, když vykročím z komfortní zóny.

Vědomé zpívání!

Otužování!

Z našeho pobytu v Poschiavu vzniklo především díky našemo ,,kapelníkovi,, Radimovi Hanouskovi asi hodinové dílo Sounds of Poschiavo plné nahrávek zvuků tohoto údolí okořeněné improvizací, nápěvky, mluvou, pokřiky i zvoněním místních zvonů – to vše jsme se snažili rozebrat a znovu poskládat do meditativní zvukové mapy tohoto kraje. Všechno, co můžete slyšet kolem… Zajímalo by mě, zda si těch specifických zvuků všímáme jen my, lovci zvuků plížící se s rekordéry po náměstí, nebo si jich všímají i místní a vědí, že je to píseň tohoto místa.

Poschiavo je malé městečko v údolí 1000 metrů nad mořem a všude klem se tyčí hory vysoké 2 až 3 tisíce metrů. Residence ve švýcarském Poschiavu je určena pro muzikanty. Ti mají možnost strávit zde 3-4 týdny a pracovat na svém projektu nebo třeba jen cvičit a inspirovat se. A za všechno může jedna pětasedmdesát let stará žena s červenými vlasy vymykající se maloměšťácké švýcarské povaze. Díky za to!

Doporučuji všem… Čekačka je asi 3 roky, ale kdo si počká… Stojí to za to!

www.uncool.ch

Švýcarsko je dokonalé, čisté, opravené, klidné. Místní lidé mají vkus, jsou střídmí, a téměř všichni nad 50 let nosí brýle s kulatými obroučkami. Na mě je Švýcarsko skoro až neúnosně dokonalé. Když jsem tu po dvou týdnech potkala potetovaného chlápka s piercingem, šla jsem z toho do kolen… Nejsem si jistá, zda bych já dlouhodobě nezvládla Švýcarsko nebo by Švýcarsko nezvládlo mě. Mám totiž ráda potetované lidi, trošku punku, nepořádku, hluku… To všechno v Čechách máme.

Poznání, se kterým se z cizích krajů vracím, je nadšení z toho, že skvělí lidé jsou všude. I na druhé straně planety i ve městě kde žiju.

A možná založíme cestovní kancelář. Takovou, kde se neukazují fotky, ale kde si z cizí země přivezete zvuky jednoho místa. Takže zvu 24. 9. v 19 hodin na Ponavu, na cestovatelskou zvukovou přednášku o Poschiavu. https://www.facebook.com/events/4636316229720496