Malujeme hudbu


hudebně-výtvarný workshop 

foto a text ke stažení

Víte, jakou melodii vám vržou staré dveře? A co duet myčky a pračky, není to dramatické? A jak je naopak uklidňující zvuk tekoucí vody v potoce, šumění větru a přesný tikot hodin u babičky. A zvířata a celá příroda – to je hudby! A k tomu pískavý hlas sousedky z horního patra se svým ukňučeným pejsánkem a ještě ten starý bručoun od vedle, co si rád přihne. Jak byste nakreslili tento zvukový svět? A vaše nálada, i ta se dá nakreslit. Radost, smích, smutek, vztek, lítost. Můžete zapojit i barvy. Třeba tu lehkou bílou anebo tu těžkou modrofialovou. I pohyb můžeme namalovat - pomalý, rychlý, rovný, klikatý, dopředu, nahoru. Zkusíte nakreslit vlastní příběh?

A teď hudebníci - jak takovou grafickou partituru zahrají? Mohou se podívat na obrázek a hned improvizovat, podle čar, podle barev, co je zrovna napadne. Ale mohou se také zamyslet. Jak dostat ze svého nástroje takovou náladu, barvu, příběh, zvuk?

Hudební projekt Dust in the Groove se svým neobvyklým nástrojovým obsazením zcela svobodně mísí jazz, soudobou hudbu a volnou improvizaci a prozkoumává hraniční území mezi těmito hudebními světy. Tvoří ho profesionální hudebníci v oblasti jazzu i vážné hudby, pedagogové a absolventi Hudební fakulty JAMU. Již řadu let organizuje workshopy pro děti na téma improvizace, hudební svět zvuků a grafické partitury. 
Výtvarnou část workshopu vede výtvarnice Irena Iškievová. Její pedagogická a volná tvorba je úzce propojená s uměním bez bariér, dlouhodobě pracuje s neslyšícími umělci a klienty s mentálním postižením.

|||