Jana Vondrů (1991)

je zpěvačkou, která se pohybuje na pomezí hudebních žánrů a především na poli soudobé a experimentální hudby. Koncertně i scénicky spolupracuje s Ensemble Opera Diversa. Je členkou uskupení Dust in the Groove propojujícího soudobou hudbu, jazz a improvizaci a členkou tria ConTRIOogy, které se zaměřuje na Českou a Slovenskou klasickou soudobou hudbu. Spolupracuje s multiinstrumentalistou Tomášem Vtípilem, se kterým mimo živé projekty /Woyzeck – Hadivadlo/ nahrála vokální party do divadelních a rozhlasových her. Stojí za vznikem a uvedením projektu Mikroopery, který zasazuje operu do veřejného prostoru. Ve své sólové činnosti se nejvíce zajímá o české a světové písně 20. a 21. století.

Jana absolvovala bakalářské studium na JAMU v Brně v pěvecké třídě Ivany Mikeskové a magisterský stupeň pak na VŠMU v Bratislavě pod vedením Dagmar Podkamenské-Bezačinské. Má za sebou spolupráci s Filharmonií Brno a Brno Contemporary Orchestra. V roce 2023 uvedla v rámci Moravského podzimu monooperu La voix humaine /Lidský hlas/ Francise Poulenca pro zpěvačku a telefonní sluchátko v úpravě pro ansámbl bicích nástrojů. V operním studiu Slovenského národného divadla uvedla monooperu Deník Anny Frankové Georgije Frieda a představila se v titulní roli v opeře Zuzanka Hraškovie Jozefa Grešáka. Je součástí PMP Ensemble, jehož existence je neodmyslitelně spjata s festivalem Prague Music Performance a ředitelem Janem Bartošem. S tímto orchestrem vystoupila na dnech soudobé hudby v Darmstadtu a natočila operu Trillium X Antonyho Brextona. Vystoupila na festivalu Opera, Ostravské dny a Mezinárodním festivalu slovanské hudby, brněnském festivalu elektronické a experimentální hudby Faun. Na Expozici nové hudby uvedla operu Here Be Sirens americké skladatelky Kate Soper /2022/. Na  JazzFestBrno /2019/ vystoupila jako leader desetičlenného improvizačního sboru společně s norsko-českou kapelou NOCZ. Se zpěvačkou a skladatelkou Lucií Páchovou performovala ve zvukové instalaci Approximate /2022/ na Dnech nové opery Ostrava. Na festivalu Jazz Goes to Town /2022/ byla členkou vokálního ansámblu, který v premiéře představil písně legendy amerického i evropského jazzu Michaela Mantlera.

Velkou zkušeností pro ni byla také účast na pětitýdenním festivalu ISING! v Číně, který vyvrcholil koncerty se symfonickým orchestrem v Šanghaji, Pekingu a Shuzu. Absolvovala masterclass pod vedením předních pěvců operní scény, jako je Kateřina Kněžíková, Martina Janková, Markéta Cukrová, Adam Plachetka, Pavol Bršlík, a operního režiséra Davida Radoka. Zajímá se rovněž o propojení hudby s vizuálním či pohybovým uměním. Umělecky a autorsky spolupracuje s  mezinárodní divadelní skupinou Continuo Theatre a tanečními improvizačními soubory Filigrán a Orbita.